Světová premiéra soutěže v psaní na klávesnici ZAV-100

Nové moderní technologie umožňují čím dál více soutěžních aktivit v psaní na klávesnici přesouvat do on-line prostředí, aniž by museli závodníci z různých koutů světa kamkoli cestovat. Ve středu 13. listopadu 2019 tak usedlo přesně ve 14 hodin středoevropského času ke svým počítačům téměř 400 závodníků z celého světa – mezi nimi nechyběli soutěžící z Evropy, ale také USA, Argentiny a Bangladéše. Cíl byl jednoduchý – absolvovat 25 minutových opisů podobně jako na českých soutěžích. Mezi těmito lidmi nechyběli ani naši žáci – Jonáš Vala (7. A8), Tomáš Procházka (5. A8), Johana Valová, Michela Venclová, Klára Pečivová, Terezie Porubová (4. A8), Zuzana Kornelová (3. A8) a Dominika Horňáková (1. A8).

Již v průběhu soutěže jsme měli k dispozici průběžné výsledky – přesně ve 14:00 facebooková časomíra odstartovala soutěže a spustil se živý přenos výsledků. Po necelé hodině bylo odsoutěženo a dle očekávání jsme dosáhli i na tomto mezinárodním poli úžasných výsledků: Jonáš vyhrál juniorskou kategorii a zároveň byl nejúspěšnější i mezi seniory, v žákovské kategorii druhé místo obsadila Johana, na 8. místě se poté umístila Míša. Velká pochvala patří Dominice, která soutěžila poprvé.

Název soutěže ZAV-100 vznikl ze součtu dvou výročí, které v letošním roce slavíme – tvůrce programované výuky Jaroslav Zaviačič oslavil své 80. narozeniny a český spolek zpracovatelů textů INTERINFO ČR, kterého je i naše škola členem, slaví 20 let existence.–