Belgie

V rámci vstřícné nabídky Krajského parlamentu dětí a mládeže Zlínského kraje se na konci března pár vybraným studentům povedlo podívat na krásy Belgie. V neděli 26.3.2023 se 36 žáků a 4 vedoucí z končin celého kraje připravili vyrazit na cestu. Cesta se naštěstí obešla bez větších komplikací a za přibližně 10 hodin jsme dorazili do studentského města Lovaně. I přes zprvu nepřející počasí jsme začali procházkou přes různé univerzitní kampusy. Poté následovala přestávka na oběd a převoz autobusem do centra Antverp. Tam nás přepadl vítr tak chladný, že lednice se rázem stala radiátorem a led se z chladu začal třást. I přes horší podmínky jsme pokračovali cestou přes nádherné historické památky města. Po jedné hodině prohlížení úžasných divů se naše expedice konečně dostala do hotelu. Do konce toho dne jsme měli volno.

Další den nezačal o nic poklidněji než ten předchozí. Po rychlé snídani okolo osmé hodiny jsme vyrazili do Evropského parlamentu v Bruselu. Po průchodu kontrolou letištního rázu jsme měli tu čest setkat se s českou europoslankyní Markétou Gregorovou. Ta se nebála otevřeně bavit jak o své práci, tak i o životě. Další zastávku tvořilo Parlamentárium. Toto pozoruhodné místo nám přiblížilo jaká byla cesta k evropské spolupráci, jak Evropský parlament funguje a jakým způsobem se jeho poslanci snaží řešit dnešní výzvy.

Aniž bychom měli prostor všechny zážitky vstřebat, dalšího rána jsme se vypravili do Brugg, které jsou také zvané Benátky severu. Toto nádherné město nabídlo nejrůznější památky. Avšak nejzastoupenější atrakcí města byly čokoládovny rozesety na každém druhém kroku a všudypřítomná vůně vaflí. Po chvíli obdivu tohoto doslova sladkého města bylo načase vyplout k dalšímu místu, přesněji k Severnímu moři. Zde se pár lidí rozhodlo po hlavě do něj skočit. Člověk jen mohl přemýšlet, zda se jedná o akt statečnosti nebo první náznaky bláznovství. S pocitem zadostiučinění a pískem v botách se vyjelo zpátky do Antverp, kde jsme měli strávit poslední večer.

Poslední den jsme si mohli odpočinout a vstávali jsme o něco později. Kolem jedenácté hodiny jsme se vydali na cestu domů. Během cesty jsme navštívili belgické trojmezí. Tohle místo nás inspirovalo a čas jsme trávili běháním dokola skrz tři státy. Po dalším zdlouhavém úseku v autobuse byla na řadě zastávka v německém Frankfurtu. Toto město nabídlo krásná panoramata na řeku a megalomanské stavby. Celé město budilo hezký dojem, avšak času se poručit nedá a i my jsme se museli jednou vrátit domů. V pátek 31. 3. 2023 jsme v brzkých ranních hodinách přijeli zpět do Zlínského kraje.

I když volného času nebylo tolik, jistě si to všichni užili a při troše štěstí si to rádi příští rok zopakují. Za skupinu výletníků,

Štěpán Adámek