Adopce na dálku – posíláme vánoční pozdrav Mayuching

Vážení a milí studenti,
naše bangladéšská studentka Mayuching nám poslala svůj pozdrav – reakci na náš dopis – anglicky a bangladéšsky, který je možné přečíst si na webu v Adopci na dálku i na nástěnce v přízemí. Požádala jsem třídu 4. A8, aby v rámci Občanské výchovy pod vedením Lucky Střílkové napsali jménem nás všech Mayuching odpověď a zde je jejich společný dopis:

Ahoj Mayuching!

How did you do your exams? We hope you have written your tests well. All of us here understend the conditions  in your country and we are glad to help you.

In the Czech Republic the winter began.  It´s snowing. Christmasis coming and we are looking forward to it. We are going to have a Christmastree and on the 24. 12. Families gather and eat a special Christmas diner. Do you celebrate Christmas? Have you ever seen snow? It´s white and cold it looks like small pieces of lace. If you celebrate Christmas, how?

We wish you good luck and God bless you!                         Students Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm.