Změna klimatu a sucho: příčiny, dopady, strategie

Účastníci geografických seminářů si mohli užít poutavé zakončení roku. Ve středu 21.12. se totiž konala přednáška s názvem Změna klimatu a sucho: příčiny, dopady, strategie; vedl ji Mgr. Lukáš Dolák, Ph.D. (klimatolog Geografického ústavu PřF MU Brno a Czechglobe – ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ČR).

Přednáška začala představením klimatické změny v globálním měřítku: podrobně se probraly příčiny, ale hlavně důsledky – negativní i pozitivní. Poté se pozornost obrátila přímo na problematiku nedostatku vláhy v ČR. Studenti se seznámili s několika druhy sucha, dále se dozvěděli, proč sucho sužuje hlavně nížiny, proč se u nás krajina rapidně odvodňuje a nebo jak se už i u nás projevuje deforestace (odlesňování) nebo desertifikace ve světě. Nakonec dr. Dolák představil spoustu opatření, jak suchu lze předejít.

Protože jedním z velkých problémů je rapidní snižování počtu dní se sněhovou pokrývkou, která je zásadní pro postupné zasakování vody v krajině, jedno z takových opatření, které může udělat opravdu každý, je stavění sněhuláka. Ten totiž, jelikož taje dokonce ještě pomaleji než okolní sníh, pomáhá zadržet vodu v krajině o to víc! Pokud tedy budete chtít pomoct životnímu prostředí, využijte aktuální sněhové nadílky, než zmizí!