Studenti gymnázia stanuli před soudem

Dne 2. 12. 2019 navštívili studenti 3. ročníků Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm v rámci společenskovědního semináře Okresní soud ve Vsetíně.

Po příchodu do budovy byli všichni příchozí, včetně pana profesora, důkladně prohledáni ostrahou a požádáni, aby si vypnuli své mobilní telefony. Poté následovalo krátké poučení o průběhu řízení a studentům byla sdělena pravidla jednací síně. V 8:15 byla veřejnost vpuštěna soudcem JUDr. Jaromírem Matochou do místnosti, o chvíli později následoval příchod notářky, pana advokáta a státní zástupkyně. Obžalovaný byl zajištěn bezpečnostními pouty a vstoupil do místnosti v doprovodu dvou policistů jako poslední.

Šlo o řízení, ve kterém byl obžalovaný Ondřej G., narozený v roce 1990 předveden, aby se zodpovídal z krádeže a vandalismu. Obžalovaný měl již dříve problémy se zákonem a byl za výtržnictví a poškození cizí věci již 6 měsíců ve vazbě. A za co? Poškození výloh tří různých budov betonovým úlomkem s celkovou škodou 250 000 Kč.

Současné obvinění se ovšem vztahovalo ke krádeži dvou lahví irské whiskey Tullamore Dew, zcizených v prodejně Albert. Druhé obvinění se týkalo rozbití výlohy cukrárny Caffé Maté. Jako důkazní materiál byl předložen kamerový záznam a také dvě písemná svědectví. Ta ovšem nemusela být svědky přednesena, neboť obžalovaný souhlasil s přečtením písemného svědectví. Svědkyně paní M., toho času ostraha prodejny Albert, uvedla, že si 19. 10. ve 12:50 skrze kameru všimla osoby bez košíku, která přeskočila turniket se dvěma nezaplacenými lahvemi značky Tullamore Dew. Ve druhém svědectví paní O. uvedla, že v noci mezi 11.-12. 10. spatřila muže, který se s flaškou v ruce napřahoval směrem k cukrárně, posléze slyšela zvuk rozbitého skla a všimla si muže v béžové bundě běžícího směrem od místa činu.

Vzhledem k tomu, že obžalovaný odmítal vypovídat, souhlasil se všemi svědectvími a nepopřel, že tyto trestné činy spáchal, došlo na vyjádření obžaloby. Státní zástupkyně soudu sdělila, že vzhledem k přiznání obžalovaného a svědectví dvou osob nelze popřít, že je obžalovaný vinen. Její návrh na výši trestu činil 10 měsíců odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Obhajoba poté pouze pronesla, že přestože obžalovaný spolupracoval a plně se doznal, činu lituje a bude se snažit o náhradu škody, není si jistý, zda ho vězení napraví. Svůj přednes ukončil souhlasem s návrhem obžaloby. Poté všichni v jednací síni povstali a byl vynesen rozsudek. Ondřej G. byl odsouzen k 10 měsícům odnětí svobody ve věznici s ostrahou.

Po ukončení řízení probíhala beseda s panem soudcem Matochou. Dozvěděli jsme se, jak probíhá takový normální život soudce a zda je skutečně v tomto povolání možné oddělit práci a pocity. Obohaceni novými zkušenostmi a vědomostmi opustili jsme soudní budovu a navrátili se tak opět do reálného, skutečného, zločinem protkaného světa.

Lucie Trampotová