Němčináři v Hevlíně 2018

Hevlín? Co? Kde? Jak? Takové byly nejčastější reakce při vyslovení nápadu strávit víkend v Hevlíně v hotelu Zetocha.

Hevlín je obec nacházející se v okrese Znojmo… co to povídám, však si zbytek můžete přečíst na Wikipedii. My jsme však tuto malebnou obec nenavštívili proto, abychom obdivovali místní Hevlínské jezero, které obývá kuňka ohnivá společně s blatnicí skvrnitou, linii lehkého opevnění či památkově chráněné nádraží s jednou vadou na kráse, nejezdí na něj vlaky.

Naším hlavním zájmem byla němčina, tudíž bych místo názvu Hevlín měl použít jeho německou variantu, tedy Höflein. Naším pedagogem pro následující víkend se stal pan Reiner, který, ač je evangelík, vyučuje na katolickém gymnáziu ve Vídni. Z pana Reinera se vyklubala pozoruhodná osobnost s mnohými životními zkušenostmi a pedagogickým talentem. Kromě pátečních a sobotních seminářů jsme v sobotu mohli učivo pana Reinera užít i v praxi, vyrazili jsme totiž do jeho domovské Vídně na romantické, byť trochu lidmi přeplněné, vánoční trhy, kde jsme si mohli po vystání řady dlouhé jako týden před maturitou objednat horkou čokoládu se šlehačkou za užití němčiny přesně tak, jak by pan Reiner chtěl, tedy v celých větách.

Dalšího dne už jsme vyrazili pouze do Laa an der Thaya neboli česky Lávy nad Dyjí, města vzdáleného od našeho hotelu v Hevlíně co by raketometem vystřelil s proslulými lázněmi. Zde už se zážitek s použitím němčiny nekoná, jelikož zde byla čeština slyšet a vidět asi v takovém poměru jako na hodinách němčiny na našem gymnáziu, samozřejmě pouze v prvním ročníku.

Tento projekt pod názvem „Jugendwochenendsprachkurs“ mohl být uskutečněn díky podpoře Velvyslanectví NSR Praha a sponzorů z Hřebečského krajanského spolku.

Skupinka studentů JN ze 4. A + ped. doprovod Magda Brodová