„Herzlich wilkommen,“ das kann man oft in Österreich hören

Je 22. 11. 2019 a Gruppe[1] šesti zástupců naší Schule[2], konkrétně 3. A, 2. B, a 6. A8, pod odborným dozorem Frau[3] Peters a Frau Chýlková, se schází na rožnovském nádraží a za zvuku úryvku lidové písně Rožnovské hodiny, se kola vlaku opírají do ledových kolejí směr Kojetín. Zde za dramatických podmínek probíhá přestup do rychlíku mířícího do Brna Židenic . Tam skupinka němčinářů mrznouc na peróně čeká na osobní vlak, který ji dopravil k autobusu, jež směřuje do Hevlína, stejně jako žáci, studenti a jejich učitelé z Moravské Třebové, Jihlavy, Trnávky a Lipníka. Dohromady je uskupení všech tvořeno cca 40 lidmi.

Kolem 19. hodiny konečně přijíždí výprava do tříhvězdičkového Hotelu Zetocha. Večerní program je v duchu seznamovacím. Alle sind nett und freundlich![4] Následně jsme vzali sbližování do vlastních rukou a po odbití tři čtvrtě na jedenáct, svědčící večerku jsme se doplížili ins Betten[5].

V brzkých ranních hodinách se probouzíme a po vydatné snídani, se rozdělujeme do skupin dle zkušeností. Zahajujeme dopolední skupinovou činnost a těšíme se z obohaceného slovníku. Oběd je zpestřen divadelním představením v podání personálu, který ve snaze zavděčit se všem, nás prostřednictvím nervozity zavádí na jeviště frašky. Po pomyslném potlesku, který odpovídal výkonu, se vydáváme nach Wien[6]. Po příjezdu do hlavního města Rakous máme dvě možnosti: navštívit výstavu Albrechta Dürera v Albertině, nebo přírodovědné muzeum. Výstava nám pomáhá nahlédnout do velkolepého díla tohoto německého malíře: náměty z antiky, díla pro mecenáše, náboženství, anatomie, akty, studie a to vše v Dürerově specifickém detailním zpracování. Po ukončení společné aktivity následuje vyčerpávající prozkoumávání pověstných vídeňských vánočních trhů. Poté se opět setkáváme v autobuse, jedeme na večeři, při které následuje druhé dějství již zmíněného divadelního výstupu. Vše ale dobře dopadne a jelikož jsme pilní a zvídaví žáci, volíme si jako večerní program nepovinnou účast ve hře Kahoot s německou tematikou.

Poslední den se nese v duchu příprav na odjezd, ale ještě před ním trávíme příjemné a neopakovatelné chvíle v prostorách lázeňského centra v Laa an der Thaya. Se slzami v očích podnícenými slanou vodou se vzdalujeme vstříc domovu.

Prokopová Dominika , Cverna Tomáš , Fárek Štěpán , Sikorová Nela

[1] Die Gruppe – skupina