A ještě jednou dozvuky konce školního roku – Gym Jam na Vrátnici – 26. června

Poslední týden školy nás napadla spásná myšlenka, jak neshořet vedrem ve třídách, ale na Vrátnici. Založili jsme tradici předprázdninového hudebního happeningu a doufáme, že se akce mezi Vámi studenty ujme: super místo, lidi, hudba – co víc si přát? 😉 a zde pár malých postřehů z různých úhlů pohledu.

(..ť.) Den na Vrátnici začal společným srazem kapel, kde jsme si profesionálním způsobem (kámen, nůžky, papír) rozdělili pořadí. Poté následovalo nazvučování aparatury a přípravy před koncertem. Kolem deváté hodiny se začali k našim kapelníkům připojovat i diváci a ve čtvrt na deset na podium za velikého aplausu plného sálu nastoupila první kapela Spasm and Death.
Hned za nimi jsme šli my – kapela Zarkor. Po krátké zvukové zkoušce jsme začali hrát naši první písničku Lirixy, která je o naší neschopnosti vymýšlet texty k písním, ale to myslím všem došlo díky rýmu: studí mě nohy, smrdí mě z huby, jenž se však rychle ujal. Potom jsme zahráli naši jedinou metalovou písničku s názvem Lednička, která má ovšem text s hlubokým významem o vypouštění freonu ze starých ledniček do atmosféry. Tímto songem jsme chtěli zapůsobit na všechny ekology, kterých určitě v davu bylo hafo. Nakonec jsme zahráli všemi očekávanou písničku Žluva 1, o které bych klidně prohlásil, že se stala naší vlajkovou písní, jelikož na všechny zapůsobila jednoduchým textem a Kubovým tanečkem. Světovými peckami ukončovala v pořadí třetí kapela.

(.ť…) Gym Jam byl pro naší kapelu Spasm and Death překvapivým probuzením po dlouhém uměleckém zimním spánku, jelikož jsme nedoufali, že bychom po svém prvním gigu spatřili světlo světa s novým repertoárem. Ale here we find ourselves dvacátého šestého června ve Vrátnici po dlouhých dvou týdnech nekonečného trýznivého zkoušení. Náš repertoár sice není dokonale oduševnělou přehlídkou autorské tvorby, zato však stojí na pevném základu vynikajících coverů, které publikum nikdy nezklamou. Po malém intro openingu, který představuje duet bicí-basa na téma slavného motivu z Master of Puppets, se ukazuje, že si s sebou vrátnický dav přinesl opravdu vynikající náladu. A aby nebylo Metallicy málo, druhým songem je naše reinterpretace Nothing Else Matters. Heavymetalové melodie vzápětí vystřídá funková pecka Fly Away od Lennyho Krawitze, na níž navazujeme Slunečným Hrobem, skladbou, jíž myslím není třeba představovat. Jako předposlední zazní čerstvá novinka v našem playlistu – Creep od Radiohead, po které je vše připraveno na velký hřeb naší performance, skladba z naší tvůrčí dílny ? Šutr pozitivní energie! Kompozice, jejíž bouřlivé riffy a nihilistický text, doplněné o ohnivě panické kytarové sólo, nenechává posluchače chladným?

A tak, za bouřlivého jásotu a potlesku publika, končí historicky druhý gig kapely Spasm and Death. Opouštíme stage a předáváme veslici dalším kapelám? #MicDrop 🙂

(…m) Gym Jam byl pro naši bandu Zarkor první příležitostí někde vystoupit a byla to výborná zkušenost, i když vše nedopadlo podle našich představ a objevilo se i pár chyb. Byla tam super atmosféra, ale jednu věc bych asi vytknul, a to tu, že nás pan zvukař po první dohrané písničce ztlumil. Asi se leknul. Reakce některých posluchačů byla podobná té zvukařově, což jsem tak nějak čekali, ale našli se i tací, kteří do sebe mimo rytmus začali vrážet, a to metalovo/punkovou kapelu vždy mile potěší. Jo a snad mohu leaknout nějaké info, že to bude brzo zase, větší a veřejně. Byli jste varováni.

(..ks) První Gym Jam se vynořil z ničeho nic a já netušil, co od toho čekat…, natož co budu hrát! Naštěstí mě z toho vytáhl Luky a dali jsme dohromady pár songů. Vzhledem k tomu, že naše vystoupení bylo až na závěr, měl jsem možnost být i v roli diváka. Kdybych to měl okomentovat jedním slovem, bylo by to „nářez“ (v dobrém slova smyslu). Nejvíc asi musím ocenit aktivitu ze strany diváků, kteří si koncert naplno užívali, což příjemně překvapilo. Ovšem po tomhle punkovém rozvášnění jsme přišli my… Náš repertoár byl pomalejší, spíše akustický. Moje obavy z neúspěchu se však naštěstí nepotvrdily, lidi byli opět skvělí a podpořili nás, o to lepší bylo potom slyšet, že jsme jim dali možnost si zazpívat známé věci. Rozhodně skvělá akce a já byl rád její součástí. Na příští ročník se budu těšit, jen doufám, že bude víc toho jamování 😉