Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Dny Anny Frankové 2018

Výjezd do zahraničí s sebou nese mnohá očekávání. Procvičení jazyka, seznámení s novými lidmi, poznávání cizích míst, kulturní obohacení. To vše slibovaly Dny Anny Frankové, neboli Anne Frank Friedenstage, kterých jsme se v týdnu od 11. do 15. června účastnili. Tato událost se díky působení paní Ivany Novákové stala téměř tradicí, a proto se do partnerského města Bergen tentokrát pod vedením paní Magdy Brodové vydali Barbora Koláčková (7. A8), Johanka Butorová (3. A), Michaela Masarová (6. A8) a Jonáš Vala (5. A8)

Týden jsme strávili ve velmi příjemném prostředí. Byli jsme ubytováni na typickém venkovském statku, reiterhofu, kde nám společnost dělaly dvě německé, dvě polské a jedna nizozemská skupina. Samotný program pak probíhal v bergenském městském domě.

Tématem letošních Dnů Anny Frankové byla média. Proto jsme byli rozděleni do pěti workshopů zabývajících se touto tematikou. Losování, na jehož základě jsme byli rozděleni do skupin, zprvu mohlo působit nemilosrdně, jelikož každý z nás byl ve své skupině jediným Čechem. Později jsme ale zjistili, že to s sebou nese mnohá pozitiva, třeba v procvičení jazyka nebo navazování kontaktů. (Nejlépe si jazyk procvičil Jonáš, který sdílel pokoj s osmi Poláky. Po týdnu hovoří téměř plynule polsky :))

Každá ze skupin, tím pádem i každý z nás, se zaměřoval na něco jiného – Jonáš byl součástí fotografické skupinky, cílem týmu Johanky bylo natočit o Dnech Anny Frankové krátký film, Míša a její workshop měli na starost tvorbu webu a já jsem se svou skupinkou, po vzoru Anny Frankové, psala deník. Poslední skupina dokumentovala průběh akce na sociálních sítích. Na výsledek jejich práce se můžete podívat zde: Facebook a Instagram

Kromě společné práce jsme měli i jiný program, hned v pondělí odpoledne nás čekala návštěva koncentračního tábora Bergen-Belsen. V úterý jsme pak celý den věnovali výletu do Berlína. Tato návštěva úzce souvisela s myšlenkou celého týdne. Na mnoha místech Berlína si lidé i dnes připomínají totalitní režimy, například skrz pozůstatky Berlínské zdi nebo upomínky na rozdělení do zón. Vzhledem k tématu celého týdne nám nemohl uniknout ani židovský památník. V Berlíně jsme navštívili i Muzeum komunikace, které nám přiblížilo formy komunikace napříč staletími, od dopisů po twitter.

Vrcholem týdne se stala závěrečná prezentace, na níž se představily všechny workshopy. Tato prezentace byla veřejná, zúčastnili se jí například rodiče německých studentů, starosta města či další lidé zabývající se touto tématikou. Celotýdenní úsilí se vyplatilo, výsledky naší práce byly překvapující. Je až k neuvěření, kolik se toho dá za týden stihnout.

Děkujeme paní Brodové za možnost účastnit se tohoto skvělého projektu, který nás obohatil nejen po stránce jazykové. Za finanční podporu patří poděkování městu Rožnov pod Radhoštěm. Zároveň bychom chtěli vzkázat všem ostatním, že se výjezdu do zahraničí vůbec nemusí bát a naopak si mohou vyzkoušet mnoho nového.

Barbora Koláčková, 7. A8

https://www.youtube.com/watch?v=IaXSlY3UJmU

Přejít nahoru