Digital EU & ME – Polsko 2018

Díky umístění našeho školního časopisu Gústav v celostátní soutěži dostala naše redakce možnost vyslat jednu osobu na stáž do Polska pod záštitou programu Erasmus+. Jednalo se o týdenní mezinárodní pobyt ve dnech 27. 10. – 4. 11. 2018. Mezi zúčastněné země patřily: Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Španělsko.

Erasmus+ je mezinárodní projekt, který zajišťuje neformální formu vzdělávání. Každý účastník si může z programu odvézt, cokoliv chce. Ať už jsou to cenné zkušenosti do života, nové obzory a nápady z workshopů, tak i nová přátelství a kontakty. Na rozdíl od standardního programu Erasmus umožňuje Erasmus+ účast i lidem, kteří nejsou studenty vysokých škol.

Cílem programu bylo vytvořit krátký digitální příběh v mezinárodně namíchaných týmech. Téma snímku nebylo přímo zadáno, ovšem byly stanoveny 3 body, kterými se každá skupina měla řídit: turismus či možnosti pohybu po celé Evropě, národnostní rozdílnost a ekologie.

Dále program tvořily workshopy, návštěvy středních škol a prezentace projektu (zapojení studentů do workshopů, ukázka průběhu programu), návštěva Krakowa nebo Solných dolů ve Wieliczce, ale také kulturní večery, kdy zástupci výpravy prezentovali svou zemi.

Týdenní pobyt v Polsku skončil 4. listopadu, kdy se všechny delegace již ubíraly svou cestou do svých zemí.

Já osobně jsem s tímto programem byl velmi spokojen. Díky němu jsem dostal přehled o mnoha nových věcech, potkal jsem 45 lidí z celé Evropy a zůstávám s některými v kontaktu. Myslím si, že by se projekty, jako je tento, měly více propagovat. Mnohdy lidé ani nevědí, co je Erasmus+ zač a to je škoda.

David Chýlek 5. A8