Chemický seminář v laboratořích katedry analytické chemie UPOL

V úterý 4. června 2019 se třináct studentu třetího ročníku, kteří docházejí do úterních hodin chemického semináře, vydalo vlakem do Olomouce, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli práci v odborné laboratoři na katedře analytické chemické na Univerzitě Palackého v Olomouci. Komplikacemi byl zatížen hned samotný odjezd, kdy skupinka nadšených chemiků musela vyrazit z rožnovského nádraží sama. Rozezlený pedagogický doprovod se k nim přidal až v Zubří, protože z důvodu konfliktu mezi řidičem MHD a cestujícími (banalita jehož jádra bohužel byla přímo úměrná jeho intenzitě) musel vystoupit dříve, aby inkriminovaný vlakový spoj vůbec stihl.

V Olomouci už pak vše běželo jako na drátkách, na katedře studenty přivítala její sekretářka, která po nezbytném úvodním seznámení s činností pracoviště a bezpečnostními pokyny předala vědění chtivou skupinku do područí dvou doktorandů, kteří ji odvedli přímo do laboratoří a byli jim nápomocní po celou dobu experimentu, v jehož rámci měli pomocí spektrofotometrického měření UV-VIS spektrometrem stanovit hodnotu disociační konstanty indikátoru s názvem bromthymolová modř. Prvotní úžas z vybavenosti laboratoře a nekonformního, příjemného vystupování doktorandů vystřídal úžas sekundární, když studenti zjistili, že vysokoškolská laboratorní práce trvá mnohem déle, než dvě vyučovací hodiny, a je také podstatně komplexnější a náročnější. Nakonec však vše s tu větší, tu menší pomocí zvládli a zhruba v čase okolo půl čtvrté odpoledne už zvesela spěchali na vlak, obohaceni o nové poznatky a jistojistě také navnaděni k intenzivnějšímu studiu chemie.

Vzhledem k pozitivním zkušenostem bude účast na podobných praktických cvičení v následujících letech pravidelnou součástí programu chemického semináře pro třetí ročníky.