Beseda s paní Sosnarovou – pamětnicí gulagu

Ve čtvrtek 13. října se ve školní jídelně uskutečnila beseda s paní Věrou Sosnarovou, jednou s posledních pamětnic poválečných gulagů. Žáci třídy 7. A8 a studenti dějepisných seminářů měli tak jedinečnou možnost nahlédnout do života člověka, který přesto, že prožil peklo na zemi, nikdy neztratil naději, víru a lásku k rodné zemi. Paní Sosnarová byla v květnu 1945 odvlečena s matkou (Ruskou, která uprchla v roce 1922 a provdala se tady) a mladší sestrou do ruského zajateckého tábora. Až po 19 letech se jí podařilo dostat zpět do ČSSR. Ani pak, jak se však později ukázalo, neměla ještě vyhráno.

Na besedě vzpomínala nejen na bestialitu a krutost podmínek v zajateckém táboře, ale i na lidská přátelství, solidaritu a nezištnou pomoc. Studenti se s paní Sosnarovou rozloučili potleskem vstoje, mnozí z nich neskrývali své dojetí.