Belgie

Na začátku března 2019 naše škola dostala nabídku od europoslankyně M. Dlabajové na vypracování projektu o Evropské unii s příslibem, že autorům vybraných projektů bude umožněna cesta do Belgie a návštěva Evropského parlamentu.


V sobotu 6. dubna 2019 v 6 hodin večer jsme nastoupili do autobusu a po náročné noci, kdy jsme se všelijak mačkali a krčili na sedačkách, jsme v brzkých ranních hodinách dorazili do Frankfurtu nad Mohanem, kde nám bylo ukázáno sídlo Evropské centrální banky a historická i moderní část města. Po rozchodu v době oběda jsme se zase vydali na cestu, tentokrát již do Belgie, konkrétně do univerzitního města Lovaně. K večeru nás náš průvodce provedl všemožnými malebnými zákoutími tohoto krásného města, která dokonale vystihovala klidnou a krásnou atmosféru města.
V pondělí jsme si již atmosféru Lovaně užívali sami. Někteří na nákupech, jiní na zmrzlině. Odpoledne jsme cestou do historického centra Bruselu stihli navštívit i Atomium.  V Bruselu na nás čekaly památky jako Manneken Pis i jeho dívčí protiklad, skvostná katedrála sv. Michala či nově zrenovovaná historická radnice.
V úterý 9. dubna jsme vyjeli do daleko modernějšího města vyhlášeného prodejem diamantů – Antverp. Následnou zastávkou nám byly malebné cihlové Bruggy a nakonec i Gent, kterému se někdy říká „Benátky Belgie“ díky jeho vodním kanálům.
Největším zážitkem byl ovšem poslední den. Zrovna v ten den se v Bruselu konal summit ohledně Brexitu, takže všude byla zvýšená ochrana a omezený pohyb osob. I tak jsme navštívili Parlamentarium a Dům evropských dějin a hlavně Evropský parlament! Zde jsme se zúčastnili besedy s paní poslankyní, kde jsme se dozvěděli, jak fungují určité procesy v parlamentu. Po takto vyčerpávajícím dnu už nás čekala už jen cesta domů. Celému výletu přálo pěkné počasí a všichni jsme se vrátili s dobrou náladou a spoustou nezapomenutelných zážitků.

Hanka Holíčková, 6. A8